Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Pamiętajmy o bezdomnych

Zima i niskie temperatury to trudny okres dla osób nie posiadających dachu nad głową. Pamiętajmy, aby nie być obojętnym na los innej osoby. Policjanci codziennie kontrolują miejsca pobytu osób bezdomnych i interweniują na zgłoszenia zaniepokojonych mieszkańców. Często jeden telefon może uratować ludzkie życie.

Prawa człowieka wynikają głównie z jego przyrodzonej godności osobowej. Jest ona niezbywalna i odróżnia nas od innych istot żywych na ziemi. Dlatego obowiązkiem każdego człowieka jest troszczyć się o los drugiej osoby. Często wystarczy zwykłe ludzkie współczucie aby dać impuls do działania, którego efektem jest pomoc drugiemu człowiekowi. W okresie zimowym takiego wsparcia potrzebują osoby bezdomne i samotne. Życiowa sytuacja każdego, którego spotkała bezdomność, była inna i dlatego stygmatyzowanie i ocenianie takich ludzi powoduje, że im samym trudno jest zwrócić się o pomoc. Dlatego w tym trudnym czasie ważne jest aby wyciągnąć do nich pomocna dłoń. Podczas codziennych służb dzielnicowi oraz inni policjanci kontrolują miejsca, w których przebywają bezdomni. Często są to porzucone altany ogrodowe, zadaszony teren przy śmietnikach, ławki w parkach czy też piwnice i klatki schodowe bloków. Celem tych kontroli jest niesienie pomocy. Bywa, że interwencja kończy się  prewencyjnym doprowadzeniem takiej osoby do wytrzeźwienia. Jednak z pozoru interwencja wyglądająca na represyjną, tak naprawdę ratuje takiemu człowiekowi życie. Alkohol oraz mróz to zabójcza mieszanka i trzeba o tym pamiętać. W wielu przypadkach pomoc jest udzielana poprzez wskazanie miejsca, w którym w godnych, ciepłych  warunkach osoby dotknięte losowo będą mogły przeżyć zimowy czas. Dla wielu z nich, otrzymana pomoc jest pierwszym krokiem do zmian w swoim życiu. Pamiętajmy o tym widząc ludzi, którzy na pierwszy rzut oka wzbudzają w nas niechęć. Często od naszej reakcji zależy ich życie. Podobnie jest z osobami starszymi, schorowanymi, które mimo, że mają mieszkanie są samotne i bezradne. Zgłośmy taką informację dzielnicowemu. Wystarczy zainstalować aplikację Moja Komenda, odszukać dzielnicowego z rejonu swojego miejsca zamieszkania, aby mieć z nim stały kontakt telefoniczny. Policjant sprawdzi sytuację takiej osoby i powiadomi odpowiednie instytucje, które przyjdą z odpowiednią pomocą.

Informujemy również, że Centrum Zarządzania Kryzysowego Wojewody Lubuskiego uruchomiło bezpłatną infolinię: 0 800 109 160, gdzie osoby bezdomne i potrzebujące pomocy mogą uzyskać informacje o miejscach noclegowych, oraz punktach wydawania posiłków i odzieży.

Przypominamy też adresy i numery telefonów gminnych ośrodków pomocy społecznej, znajdujących się na terenie powiatu świebodzińskiego:

 

Ośrodek Pomocy Społecznej w Świebodzinie ul. Plac Wolności 14. 66-200 Świebodzin. tel. 68 4750 821

Ośrodek Pomocy Społecznej w Zbąszynku ul. Długa 1, 66 – 210 Zbąszynek, tel. 68 324 30 54

Ośrodek Pomocy Społecznej w Łagowie ul.1 Lutego 7, 66-220 Łagów, tel. 68 341 27 32

Ośrodek Pomocy Społecznej 66-213 Skape 49, tel. 68 3419108

Ośrodek Pomocy Społecznej w Lubrzy ul. Świebodzińska 68, 66-218 Lubrza, tel. 68 38 130 21 w.234

Ośrodek Pomocy Społecznej w 66-225 Szczańcu 73, tel. 68 3410710, 68 3410711

Powrót na górę strony